Hoxha: Votimi nga PE për vizat, lajm i mirë për qytetarët e Kosovës - Bota Sot
Hoxha: Votimi nga PE për vizat, lajm i mirë për qytetarët e Kosovës

Aktuale

Hoxha: Votimi nga PE për vizat, lajm i mirë për qytetarët e Kosovës

Nga: G.B Më: 13 shtator 2018 Në ora: 12:36
Votimi

Ministrja e Integrimeve Dhurata Hoxha ka uruar qytetarët e Kosovës, pas votimit pro liberalizimit të vizave për Kosovën nga Parlamenti Evropian, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, ajo ka thënë se ky është lajm i mirë për qytetarët dhe të ardhmen tonë.

Postimi i saj i plotë:

Qytetarë të nderuar,

Pas kërkesës së Komisionit LIBE për Grupet parlamentare të Parlamentit Evropian, sot hyri në rend dite dhe u votua për liberalizimin e vizave. Ky është një lajm i mirë për qytetarët tanë, për lëvizjen e lirë, për të ardhmen e rinisë tonë.

Institucionet tona, të nivelit qendror dhe lokal, me përkushtim kanë realizuar të gjitha kushtet për liberalizim. Pas kësaj pune të jashtëzakonshme në të gjitha fushat dhe nivelet, ky votim i sotëm, është mirënjohje dhe dëshmi se qytetarët tanë e meritojnë lëvizjen e lirë.

Sot, Kosova dhe qytetarët e saj, morën edhe mirënjohjen për punën e bërë me plotësimin e të gjitha kritereve dhe qytetarët tanë të lëvizin lirshëm. Kemi theksuar se mirëqenia e qytetarëve është dhe mbetet prioritet yni. Qytetarët tanë e meritojnë lëvizjen e lirë, që tashmë jemi vetëm një hap larg.

Falënderoj raportuesit për Kosovën dhe Grupet parlamentare në Parlamentin Evropian, si dhe euro deputetët që patën mirëkuptim për lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës, angazhimin permanent që liberalizimi i vizave të ndodhë sa më parë. Shpreh respekt të thellë dhe të sinqertë, edhe në emër të qytetarëve të Kosovës për zonjën Fajon për gjithë çka ka bërë për këtë proces tejet të rëndësishëm.

Urime për këtë sukses të përbashkët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat