Kurti për ndryshimin e kufijve: Është e domosdoshme mos të vazhdohet kjo lojë e rrezikshme - Bota Sot
Kurti për ndryshimin e kufijve: Është e domosdoshme mos të vazhdohet kjo lojë e rrezikshme

Aktuale

E hënë, 22 tetor 2018

Kurti për ndryshimin e kufijve: Është e domosdoshme mos të vazhdohet kjo lojë e rrezikshme

Më: 23 shtator 2018 Në ora: 14:36
Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, e ka quajtur aventurë personel të presidentit Hashim Thaçi iden për korrigjimin e kufijve, prandaj kjo sipas tij, duhet të ndalet sa më parë.

Kurti në një konferencë me kryetar të degëve të kësaj partie, shtoi se është e domosdoshme që mos të vazhdohet me këtë lojë të rrezikshme.

“Kryeministri ka deklaruar që presidenti nuk e ka ndërmend bashkëngjitjen e Luginës. Kjo aventure personale e presidentit duhet të ndalet. Është e domosdoshme që të mos vazhdojmë këtë lojë të rrezikshme”.

Kurti ka kërkuar që ekipi negociator me Serbinë të formohet vetëm pasi nga shtetit fqinjë të kërkohet përgjegjësi për vrasjet e kryera, të zhdukurit, dhunimet dhe plaçkitjet gjatë luftës së fundit.

“Para çdo ekipi negociator është e nevojshme që Kuvendi ta vlerësojë epilogun 6 vjeçar dhe të hartojë kërkesat tona ndaj Serbisë”.

“Duhet t’i dërgohet ajo liste Serbisë dhe t’i themi se i kemi 1500 perona të zhdukur, 20 mijë gra të dhunuara. Ne kemi nevojë t’i drejtohemi Serbisë për borxhin që na e ka”.

“Pajtohem që një ditë të ketë një ekip të tillë negociator, por jo pa kaluar në një fazë të tillë të domosdoshme”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test