29 shtatori, dita kur tregohet kush është patriot, kush i do heronjtë, kush... - Bota Sot
29 shtatori, dita kur tregohet kush është patriot, kush i do heronjtë, kush...

Aktuale

29 shtatori, dita kur tregohet kush është patriot, kush i do heronjtë, kush...

Nga: N. Sh Më: 25 shtator 2018 Në ora: 10:51
Pamje nga protesta

Analisti politik, Haki Abazi përmes një shkrimi në facebook, ka bërë ftesë përsëri që të dilet në protestën e 29 shtatorit në mbrojtje të Kosovës.

Sipas tij, dita e 29 shtatorit është zëri i mbrojtësve të vërtet të pavarësisë, dita kur tregohet se kush është patriot, kush i donë heronjtë...

Sipas Abazit, 29 shtatori është dita që tregohet se sovrani është gjallë dhe demokracia nuk ka vdekur.

“Me 29 Shtator ne tregojme paqesisht e denjesisht qe nuk lejojme me ardhe Vucic me rehabilitu Millosevicin ne vendin e krimit e te dhunimit. Nuk lejojme qe Vucici me kercnu e me dhunu vendin dhe njerezit tanë”, shkruan Abazi, transmeton gazeta “Bot sot”.

Lexojeni shkrimin e plotë:

Une e dua Kosoven e s'i nenshtrohem nje njeriu qe do me nda e me shkatrru.

Me 29 Shtator ne ora 14:00 ne Prishtine, flet populli, qytetaret e Republikes se Kosoves. Zeri i mbrojtesve te vertet te Pavaresise. Me 29 Shtator tregohet se si ne menyre krejt paqesore e te qete tregojme kush eshte pronar i shtetit te Kosoves.

Me 29 Shtator ne ora 14:00 tregojme se kush eshte patriot, kush e do vendin, kush i kujton heronjet qe kane ra per liri e pavaresi, ju tregojme kush eshte prinder qe kujdeset per te ardhemen e femijeve te tyre, aty ne shesh tregojme kush eshte edhe intelektual i vertet dhe qe ka integritet e dinjitet e nuk shitet per pare e privilegje.

Me 29 Shtator nuk kemi me u msheh e as nuk kemi me gjete aresyje pse nuk duhet me dale po me 29 Shtator kemi me u pa bashke, se bashke jemi te forte, bashke jemi te pathyeshem ne qellimet fisnike per shtetin e se drejtes dhe shtetin e qytetareve. Me 29 Shator kemi me tregu qe sovrani eshte gjalle, qe demokracia nuk ka vdekur, se vlerat e ketij populli qe ka kalu shume kohe te veshira nuk jane zbehe, se ne dijme me mbeshtet njeri tjeterin per me mbrojte atdheun e memedheun.

Me 29 Shtator ne tregojme paqesisht e denjesisht qe nuk lejojme me ardhe Vucic me rehabilitu Millosevicin ne vendin e krimit e te dhunimit. Nuk lejojme qe Vucici me kercnu e me dhunu vendin dhe njerezit tane.

Me 29 Shtator kemi me ju thene Jo dhunusve te shtetit, pervetsuesve te pasurive shtetrore, kemi me refuzu me qene pjese e heshtjes ndaj dhunes kunder gruas, nuk kemi me leju me i dhunu veteranet e vertet dhe nuk kemi me leju me dhunu te ardhmen e femijeve tane.

Me 29 Shtator kemi me tregu qe vizioni per Kosoven Evropiane eshte gjalle dhe ka me mbet gjalle pergjithmone.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat