Profesori amerikan: Në OKB e dinë se Thaçi është i korruptuar dhe fajtor për izolimin e Kosovës - Bota Sot
Profesori amerikan: Në OKB e dinë se Thaçi është i korruptuar dhe fajtor për izolimin e Kosovës

Aktuale

E hënë, 22 tetor 2018

Profesori amerikan: Në OKB e dinë se Thaçi është i korruptuar dhe fajtor për izolimin e Kosovës

Më: 25 shtator 2018 Në ora: 18:24
Profesori dhe anëtari i lartë i Qendrës për Çështje Globale në Universitetin e New Yorkut, Alon Ben Meir

Profesori dhe anëtari i lartë i Qendrës për Çështje Globale në Universitetin e New Yorkut, Alon Ben Meir, ka komentuar vizitën që presidenti i Republikës së Kosovës , Hashim Thaçi, po e realizon gjatë këtyre ditëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në prag të Samitit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara.

Sipas tij, Thaçi mund të takohet me çdo kënd që është i rëndësishëm në SHBA, por të gjithë e dinë që ai është i korruptuar.

“Presidenti i Kosovës mund të takohet me çdo kënd që e konsideron të rëndësishëm në SHBA, por të gjithë e dinë që ai është i korruptuar dhe nuk ka bërë progres në vendin e tij”, ka thënë  Ben Meirg.

Profesori amerikan thotë se Republika e Kosovës ka mbetur e izoluar shkaku i Hashim Thaçit.

“Përkundrazi, Kosova ka mbetur e izoluar, dhe pa perspektivë shkaku i tij”, ka përfunduar ai.

Ben-Meir është një ekspert për politikat dhe çështjet e Lindjes së Mesme, i specializuar në negociatat ndërkombëtare dhe zgjidhjen e konflikteve. Gjatë dy dekadave të fundit, Ben-Meir është përfshirë drejtpërdrejt në negociatat për paqe ndërmjet Izraelit dhe Arabisë Saudite.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test