Vuçiq flet për frikën e serbëve, kurse shqiptarët e Preshevës nga koha e Milosheviqit mbahen të blinduar - Bota Sot
Vuçiq flet për frikën e serbëve, kurse shqiptarët e Preshevës nga koha e Milosheviqit mbahen të blinduar

Aktuale

Vuçiq flet për frikën e serbëve, kurse shqiptarët e Preshevës nga koha e Milosheviqit mbahen të blinduar

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 17:49
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se shpallja e autoriteteve të Prishtinës në transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të serbëve të Kosovës kanë frikë kthimit.

Nëse Vuçiq i vajton serbët e Kosova se paskan frikë nga ushtria e Kosovës ende pa u bërë, atëherë kush duhet t’i vajtojë shqiptarët e Preshevës të cilët  që nga koha e Milosheviqit, mbahet e blinduar nga forcat serbe (ushtri, xhandarmeri, polici, BIA, spiun serbë).

Ai ka thënë se ditëve të ardhshme Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç për të udhëtuar më shpesh, ministri i brendshëm Nebojsha Stefanoviq do të jenë të angazhuar në veçanti nga 1 nëntor, dhe se ai ‘s Ana Brnabic ftojë disa njerëz.”

Duke folur për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës, Vuçiq tha se kishte frikë prej tij, nëse miratohet këtë javë.

“Nuk kam asgjë për të thënë, përveç asaj që kam thënë popullin tonë në një tubim në Mitrovicë. Le të lënë njerëzit pa mbështetjen e vendit të tij nuk do, dhe nëse ne mund të bëjmë çdo gjë që një sjellje e tillë e papërgjegjshme nuk ndodh, ne do të,” tha Vuçiç.

Vuçiq gjithashtu vuri në dukje se ai shpreson për një lloj vazhdimi të dialogut me Prishtinën së shpejti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...