Çfarë kishte treguar Vasfije Krasniqi për UÇK-në pas dhunimit? - Bota Sot
Çfarë kishte treguar Vasfije Krasniqi për UÇK-në pas dhunimit?

Aktuale

Çfarë kishte treguar Vasfije Krasniqi për UÇK-në pas dhunimit?

Më: 17 tetor 2018 Në ora: 23:34
Vasfije Krasniqi

Vasfije Krasniqi, momentin më të vështirë të jetës së saj kur ishte përdhunuar nga dy policë serb e kishte rrëfyer menjëherë për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës,

Ajo u kishte treguar anëtarëve të UÇK-së për tmerrin që i kishte ndodhur, teksa kishte përshkruar dhe përdhunuesit. Mes të tjerash anëtarët e UÇK-së i kishin treguar asaj disa fotografi, ku ajo kishte konfirmuar identitetin e përdhunuesit.

Më 10 tetor, të vitit 1999 sipas aktvendimit të Gjykatë Supreme ajo kishte lajmëruar rastin në UÇK. Ku kishte përshkruar përdhunuesit.

“I gjatë, me flokë të zezë të shkurtra, ngjyra e syve ishte e gjelbër në të kaftë, i dobët, dora e djathtë ishte e mbështjellë me fasha”, kishte deklaruar ajo sipas aktvendimit të Gjykatës Supreme.

Më tej në deklaratën e saj theksohej se asaj i ishin treguar disa fotografi nga ushtarët e UÇK-së. Ajo përmes atyre fotografive kishte arritur që ta identifikojë përdhunuesin.

Por Gjykatës Supreme sipas aktvendimin i kanë munguar dëshmitë se si ka rrjedhur procesi i identifikimit dhe se ku gjendën ato fotografi të cilat i kishte prezantuar UÇK-ja para saj.

“’Asaj i kujtohet se më 10.10.1999 ajo kishte shkuar tek UÇK MP’. Ata i treguan asaj ca fotografi dhe ajo kishte identifikuar policin i cili e kishte dhunuar atë dhe ata i thanë asaj se personi ishte nga fshati, X. Kjo do të thotë se asaj i janë treguar disa fotografi të disa policëve dhe në mesin e tyre ajo kishte identifikuar njërin, por Gjykatës Supreme i mungojnë dëshmitë se si kishte rrjedhur procesi i identifikimit apo se si fotografitë i janë treguar asaj dhe se ku janë ato fotografi”, thuhet në aktgjykimin e dy serbëve që ishin akuzuar për dhunimin e Vasfije Krasniqit.

Gjykata në aktvendimin e saj, hedh dyshime se nëse ushtarët e UÇK-së kishin mjegulluar kujtesën e Vasfijes për identifikimin e dy personave.

“Përveç mungesës së dokumentit në procesin e identifikimit si të tillë, Gjykata nuk mund të di nëse një deklaratë e tillë e anëtarëve të UÇK-së kanë mjegulluar kujtesën e saj sa i përket personit i cili kishte kryer krimin”, thuhet më tej.

Mënyra e identifikimit të të akuzuarve për përdhunimin e Vasfije Krasniqit është bërë shkak që dy serbët e akuzuar të shpallën ta pafajshëm nga Gjykata Supreme e Kosovës.

Dy policë të regjimit të Sllobodan Millosheviqit e kishin përdhunuar atë.

Por askush nuk ishte dënuar. Jovica Dejanoviq dhe Gjrgje Bojkoviq ishin akuzuar për përdhunimin Vasfijes. Të dy ishin shpallur të pafajshëm nga Gjykata Supreme e Kosovës.

Gjykata kishte arritur në konkluzion se Vasfija ishte përdhunuar, por nuk kishte arritur ta vërtetojë se krimin e kishin kryer Jovica Dejanoviq dhe Gjrgje Bojkoviq.

Në aktgjykimin e Gjykatës Supreme të Kosovës që ka siguruar  Insajderi, thuhet se në mungesë të fakteve se Dejanoviq dhe Bojkoviq kanë kryer krimin, ata ishin shpallur të pafajshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...