Abdixhiku: Ideja e Thaçit për kufijtë vjen nga frika e Speciales - Bota Sot
Abdixhiku: Ideja e Thaçit për kufijtë vjen nga frika e Speciales

Aktuale

Abdixhiku: Ideja e Thaçit për kufijtë vjen nga frika e Speciales

Më: 22 tetor 2018 Në ora: 22:20
Lumir Abdixhiku

Deputeti i LDK-së në Kuvendin e Kosovës, Lumir Abdixhiku thotë se është vështirë e konceptueshme që dikush të fus në diskutim territorin e shtetit të vet pa ndonjë hall të madh.

Abdixhiku ka thënë se LDK-ja me një fushatë të mirë mund të arrijë deri në 40 deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Ai, në emisionin “Dossier D”, ka thënë se me prekjen e kufijve të Kosovës, vihet në pyetje ekzistenca e shtetit të Kosovës.

“Në momentin kur Thaçi artikulon nëpër botë idenë e ndryshimit të kufijve të Kosovës, kalojmë në një temë të re të diskutimit të vet shtetësisë së Kosovës. Pra nuk bëhet fjalë a do të fitojmë apo humbim territor, por bëhet fjalë se a do të kemi apo jo shtet”.

Deputeti opozitar ka thënë se është lajm i mirë që fuqitë e mëdha janë të interesuara që çdo marrëveshje të ketë edhe mbështetjen e shumicës shqiptare.

“Kjo ide (Thaçit) nuk ka pasur mbështetje politike në Kosovë, dhe lajmi i mirë është se fuqitë e mëdha janë të interesuara që çdo marrëveshje të ketë edhe mbështetjen e shumicës shqiptare në Kosovë”.

Abdixhiku ka thënë se në bazë të supozimeve, Thaçi po e fut në diskutim territorin e Kosovës nga frika që ka nga Gjykata Speciale.

“Nuk po bazohem në fakte (në atë që po e them), por në supozime të bëra në bazë të rrethanave të krijuara, nuk besoj se një individ pa ndonjë hall dhe zor të madh, mund të fus në diskutim territorin e shtetit të vet”.

“…Por këtu nuk është në pyetje vetëm territori, por kontestohet edhe subjektiviteti ndërkombëtar i shtetësisë së Kosovës, deklarata e Pavarësisë së Kosovës, deklarata e GJND-së, e kështu me radhë. Unë e kam thënë se njëra prej rreziqeve që i vjen Thaçit është  ajo e Gjykatës Speciale, dhe këtu derivon edhe interesi (Thaçit) për të diskutuar”, deklaroi Abdixhiku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...