Ismaili: Lista e re e Barnave Esenciale do t’i përmbushë nevojat e pacientëve - Bota Sot
Ismaili: Lista e re e Barnave Esenciale do t’i përmbushë nevojat e pacientëve

Aktuale

Ismaili: Lista e re e Barnave Esenciale do t’i përmbushë nevojat e pacientëve

Më: 23 tetor 2018 Në ora: 11:47
Uran Ismaili

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka marrë pjesë në tryezën e organizuar nga Instituti Columbus, me temë “Beteja mes listës së dëshirave dhe nevojave të pacientëve”.

Në këtë tryezë u diskutua për procesin e revidimit të Listës së Barnave Esenciale e cila nuk është bërë nga viti 2012 dhe të cilin Ministria e Shëndetësisë e ka nisur këtë vit.

Në fjalën e tij, ministri Ismaili tha se kjo listë duhet t’i përmbushë nevojat e pacientëve dhe spitaleve e jo të kompanive farmaceutike.

“Lista e Re e Barnave Esenciale duhet t’i përmbushë nevojat e pacientëve dhe spitaleve e jo të jetë një listë e dëshirave dhe nevojave të ndonjë kompanie. Që ky proces shumë i rëndësishëm të realizohet mbi këto standarde, unë kam themeluar Komitetin teknik për Revidimin e Listës Esenciale ku janë përfshirë akterë të shumtë dhe profesionalë, dhe të cilët do të kenë asistencën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë gjatë gjithë kohës”, ka thënë ministri Ismaili.

Më tej, për të shmangur çdo konflikt interesi, ministri Ismaili bëri të ditur se kanë ftuar edhe Agjencinë Kundër Korrupsionit.

“Këtë herë pjesë shumë e rëndësishme e këtij procesi është përfshirja e Agjencisë Kundër Korrupsionit. Kjo Agjenci është ftuar nga ne. Ata kanë qenë shumë ekspeditivë dhe përkrahës që të kontribuojnë dhe monitorojnë gjatë tërë kohës secilin hap të këtij procesi, duke filluar që nga hartimi i përbashkët i vendimit, ku është paraparë edhe deklarimi i konfliktit të interesit”, ka thënë ai.

Si rezultat final synohet që produktet të cilat do të jenë në listë, të jenë gjithmonë në stoqet e institucioneve shëndetësore dhe në shërbim të nevojave të pacientëve.

Synohet një listë e produkteve të cilat janë aq esenciale, sa t’i përmbushin nevojat kryesore të popullatës dhe të jenë tërë kohën të qasshme dhe me kosto të përballueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...