Haradinaj e njofton zyrtarin e lartë amerikan për transformimin e FSK-së në Ushtri - Bota Sot
Haradinaj e njofton zyrtarin e lartë amerikan për transformimin e FSK-së në Ushtri

Aktuale

Haradinaj e njofton zyrtarin e lartë amerikan për transformimin e FSK-së në Ushtri

Më: 23 tetor 2018 Në ora: 12:16
Kryeminsitri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me Zëvendës-ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer

Kryeminsitri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me Zëvendës-ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se temë diskutimi e këtioj takimi ishte edhe procesi i transformimit të FSK-së në Ushtri si dhe faza finale e dialogut me Serbinë.

Ky është postimi i plotë i Haradinajt në Facebook:

“Kënaqësi si giithnjë të takoj Zëvendës-ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mattheë Palmer, të cilin e informova për tranzicionin e FSK-së, në ngritjen e së cilës, roli i Amerikës dhe NATO-s mbetet i pazëvendësueshëm. Për fazën finale të Dialogut, Qeveria e Kosovës është e angazhuar për krijimin e një koncepti për unitet të forcave politike dhe ka hartuar Rezolutën përkatëse. Sa i përket arritjes së Marrëveshjes ligjërisht obligative me Serbinë, në kuadër të takimit, theksova qëndrimin e gjithanshëm, se jemi të paluhatshëm në ruajtjen e realitetit dhe qenësisë kushtetuese të Kosovës, që është arritur falë sakrificës së popullit tonë dhe investimit afatgjatë amerikan dhe të aleatëve tanë strategjikë”./Lajmi.net/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...