Pjetër Nrecaj nesër në gjyq për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij - Bota Sot
Pjetër Nrecaj nesër në gjyq për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij

Aktuale

Pjetër Nrecaj nesër në gjyq për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij

Më: 23 tetor 2018 Në ora: 20:01
Pjetër Nrecaj

Nesër Pjeter Nrecaj do të dalë para Gjykatës në Gjakovë për t’u përgjigjur rreth aktakuzës, e cila e ngarkon për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij në Brekoc të Gjakovës.

Për nesër është paraparë të zhvillohet seanca fillestare e gjykimit.

Seanca do të drejtohet nga gjyqtari Gëzim Pozhegu.

Prokuroria Themelore e Gjakovës ka ngritur aktakuzë kundër të akuzuarit Pjetër Nrecaj për shkak të veprës penale “vrasje e rëndë” dhe për veprën penale “mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”, raporton Kallxo.

Aktakuza e ngarkon të pandehurin Pjetër Nrecaj se kishte shkuar në shtëpinë e vëllezërve të bashkëshortes së tij i armatosur, ku dhe kishte qëlluar me pushkë automatike në drejtim të bashkëshortes dhe vajzës së tij. Të njëjtat nga plagët e marra kanë ndërruar jetë.

Në seancën gjyqësore për caktimin e masës së paraburgimit, pas pretendimeve të prokurorit Agron Matjani, të akuzuarit Pjetër Nrecaj iu kishte përkeqësuar gjendja shëndetësore dhe seanca ishte improvizuar në spital.

Në deklaratën e tij, Nrecaj kishte thënë që i vjen keq për vrasjen e gruas dhe vajzës së tij, duke mohuar se ka pasur për qëllim kryerjen e vrasjes.

Gjatë fazës së hetimeve, i dyshuari Nrecaj kishte refuzuar të flasë në Prokurori, duke e kushtëzuar deklaratën e tij me një takim me fëmijët e tij.

Ndonëse ndaj tij me vendim të gjyqtarit të procedurës paraprake Shaqir Zika ishte caktuar masa e paraburgimit prej një muaji, për vrasjen e Valbona Nrecajt dhe vajzës së saj ka pasur protesta thuajse në të gjitha qytetet e Kosovës.

Më pas Gjykata e Gjakovës, me kërkesën e Prokurorisë kishte vazhduar për dy muaj masën e paraburgimit për Pjetër Nrecajn, duke e lënë në paraburgim deri më 5 nëntor.

Prokurori Agron Matjani, në pretendimet e tij kishte thënë se ekzistojnë të gjitha arsyet ligjore për vazhdimin e masës së paraburgimit, duke marrë parasysh se lartësia e dënimit për këtë vepër është jo më pak se 10 vjet burgim apo burgim të përjetshëm.

Tutje, Prokuroria me 26 Shtator ka ngritur aktakuzë ndaj Nrecajt, duke dhënë versionin e saj për tragjedinë e 7 gushtit në Brekoc të Gjakovës.

40 vjeçarja Valbona Nrecaj dhe vajza e saj 9 vjeçare, u qëlluan për vdekje mbrëmjen e 7 gushtit.

Aktakuza shpjegon fillesat e konfliktit të çiftit, e deri te vrasja që tronditi jo vetëm Gjakovën.

I dyshuari Pjetër kishte shkuar në familjen e Valbonës, me qëllim që të pajtohej me të, mirëpo marrëveshja e pajtimit mes tyre nuk ishte arritur dhe ai kishte nisur ta kërcënonte përmes mesazheve telefonike tani të ndjerën Valbona, thuhet në aktakuzë.

Në lidhje me këtë rast, familja e të ndjerës Valbona kishte shprehur dyshime në punën e Policisë, duke thënë që nuk kanë vepruar si duhet.

Sipas një njoftimi te dhënë Inspektorati Policor i Kosovës, kishte thënë që zyrtarët policorë e kishin trajtuar rastin si duhet, por Prokuroria ishte ajo që nuk kishte kërkuar veprime shtesë nga Policia dhe kështu kishin nisur hetimet edhe për punën e zyrtarëve policorë.

Bëhet e ditur tashmë se çifti kishte pasur probleme edhe më herët, ku i dyshuari Pjetër ishte akuzuar edhe për veprën penale të lëndimit të lehtë trupor.

Ky rast i dhunës në familje, ishte raportuar në maj të këtij viti dhe Nrecaj kishte qëndruar për një muaj në paraburgim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...