Presion i fuqishëm nga ndërkombëtarët në dialogun Kosovë-Serbi - Bota Sot
Presion i fuqishëm nga ndërkombëtarët në dialogun Kosovë-Serbi

Aktuale

Presion i fuqishëm nga ndërkombëtarët në dialogun Kosovë-Serbi

Nga: N.Sh Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 21:48
Vuçiq, Mogherini, Thaçi

Njohësi i çështjeve politike dhe juridike në Kosovë, Blerim Burjani e ka komentuar takimin e sotëm të zhvilluar në Bruksel, në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një takim të përbashkët me homologun e tij serb, Aleksandër Vuçiq dhe përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, Frederica Mogherini.

Burjani thotë se, këto takime po ballafaqohen me presion të fuqishëm ndërkombëtar, që sipas tij janë, ose zgjidhej ose izolim.

Burjani thotë se Kosova dhe Serbia duhet të zgjedhin ose të ardhmen ose të kaluarën, e ky presion sipas tij, pritet të shtohet nga janari i 2019.

Më poshtë, shkrimi i plotë i Burjanit:

Kosova dhe Serbia po ballfaqohen me presion te fuqishem nderkomebtar ose zgjidhje ose izolim

Ne kuader te dialogut perfudnimtar Kosova dhe Serbia po perjetojn presion te madhe nderkomebtar, ose normalizim te raporteve ose i pret izolimi, tash me loja po vjen tu shkuar ka fundi, Kosova dhe Serbia duhet te zgjedhin te ardhmen ose te kaluaren, tash merre ose zgjidhe, sinjale nga shtetet perendimore kush e don zgjidhjen e kush jo, ky presion pritet te shtohet gjithnje e me shume pas janarit 2019, tash me nje zgjidhje do te del ne tavolin, per te dy palet, tash mund te zgjedhin partite politike ne Kosove nese nuk gjejn konsensus qe te marrin pjese ne dialog atehere kete duhet len botes akademike apo ekspertve te pavarur nga partite poltiike, perderisa Kuvendit do te i mbetej vetem roli vendimarres per nje propoim te akriduar nga ekspertet , ose le te themelojn nje gurp njerezish nga pertit duke fute brenda grupi ekspert.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...