“Franca dhe Kosova patën fat gjatë luftërave” - Bota Sot
“Franca dhe Kosova patën fat gjatë luftërave”

Aktuale

“Franca dhe Kosova patën fat gjatë luftërave”

Nga: D.RR Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 23:53
Macron dhe Thaçi

Profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi përmes një postimi në Facebook ka cituar një fragment të shkëputur nga një shkrim i tij i para pak ditësh, ku kishte shkruar se Franca dhe Kosova patën fat gjatë luftërave pasi u radhitën në koalicionin fitues.

E Bytyçi thotë se kjo frazë është cituar pak a shumë edhe nga presidenti amerikan, i cili me ironi iu drejtua presidentit francez Makron kësisoj: “Ata (francezët) filluan të mësonin gjermanisht në Paris, para se SHBA-të t’u vinin në ndihmë”.

Postimi i plotë:

"Franca e Luftës së Parë Botërore dhe Kosova e kohës së shpërbërjes së Jugosllavisë patën të njëjtin fat, u radhitën me koalicionin fitues. Kosova, pa mbështetjen e NATO-s vështirë se do ta fitonte luftën kundër Serbisë së Milosheviçit dhe Franca e para një shekulli pa mbështetjen e aleatëve si SHBA, Britania e Madhe, Italia e Rusia kurrë nuk do ta fitonte luftën me Gjermaninë e asaj kohe".

Kjo fraze është shkëputur nga shkrimi im i datës 4 nëntor, para dhjete ditësh. Sot presidenti Amerikan, Donald Trump, thoshte pak a shume te njëjtën gjë me gjuhe ironike. Po citoj"

"Ata (francezet) filluan te mësonin gjermanisht ne Paris, para se SHBA t'u vinte ne ndihme"!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat