Mogherini: Mosmarrëveshjet në Ballkan të tejkalohen deri në vitin e ardhshëm - Bota Sot
Mogherini: Mosmarrëveshjet në Ballkan të tejkalohen deri në vitin e ardhshëm

Aktuale

Mogherini: Mosmarrëveshjet në Ballkan të tejkalohen deri në vitin e ardhshëm

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 19:09
Federica Mogherini

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini thotë se në vitin tjetër dëshiron që t’i përfundojë punën në Ballkan, në mënyrë që pasardhësit të saj t’i lë një situatë që ky rajon të jetë në drejtim të bashkimit me BE-në, por në aspektin e bashkëpunimit rajonal dhe të pajtimit.

"Unë mendoj se jemi në rrugë të drejtë, që është sfiduese, por në rrugë të mirë", tha Mogerini në Bruksel, në konferencën “BE-ja një lojtar global i paqes”. 

Duke folur për rëndësinë e veprimeve parandaluese, Mogerini tha se shpesh duket sikur BE po punon "si të shikosh një tren që ndalet vetëm disa centimetra nga muri".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...