Hoti: PAN ka humbur shumicën parlamentare, vendi të shkojë në zgjedhje - Bota Sot
Hoti: PAN ka humbur shumicën parlamentare, vendi të shkojë në zgjedhje

Aktuale

Hoti: PAN ka humbur shumicën parlamentare, vendi të shkojë në zgjedhje

Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 13:14
Avdullah Hoti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti ka thënë se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja për të rivendosur rend demokratik.

“Ka gjashtë muaj që Kuvendi i Kosovës është jo funksional. Plot seanca janë të hapura me dhjetëra pika të rendit të ditës të papërfunduara. Koalicioni PAN e ka humbur shumicën parlamentare. Qeveria e Kosovës funksionon pa legjitimitet demokratik. Vendi duhet të shkojë në zgjedhje për të ri-vendosur rendin demokratik. Pasojat për shtetin e Kosovës janë të mëdha çdo ditë që vazhdon kjo qeverisje jo legjitime. Proceset kryesore në vend po ngecin. Dialogu është marrë në duart e një personi që po vepron jashtë kompetencave kushtetuese”, ka shkruar Hoti.

Sipas tij, qeveria dhe institucionet e ndërlidhura me të janë kthyer në shërbim të interesave të partive në pushtet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...