Haradinaj: Kosova të kthehet në model për mbrojtjen e të drejtave të njeriut - Bota Sot
Haradinaj: Kosova të kthehet në model për mbrojtjen e të drejtave të njeriut

Aktuale

Haradinaj: Kosova të kthehet në model për mbrojtjen e të drejtave të njeriut

Më: 16 nëntor 2018 Në ora: 09:56
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha sot se “Kosova ka ligje e që kanë peshë dhe që japin garanci për të drejtat e njeriut”.

Ai në një takim të Grupi ndërministror për të drejtat e njeriut, tha se institucionet e Kosovës kanë arritur që të miratojnë ligje të rëndësishme për respektimin e të drejtave të njeriut.

"Ne në Kosovë, jo shumë gjatë se dy dekada më herët, e dimë se si janë cenuar të drejtat e njeriut. Pra, Kosova duhet të kthehet në një model se si duhet të mbrohen të drejta e njeriut", tha Haradinaj.

Ai tha se Kosova jo vetëm me ligje e Kushtetutë, por ka edhe një traditë për të respektuar të drejtat e njeriut.

"Krahas bazës ligjore duhet shtuar edhe humanizmin tonë që njihet në gjithë botën", tha kryeministri Haradinaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...