Limaj: Vendimi për vendosjen e taksës prej 100 për qind për produktet serbe ishte i domosdoshëm - Bota Sot
Limaj: Vendimi për vendosjen e taksës prej 100 për qind për produktet serbe ishte i domosdoshëm

Aktuale

Limaj: Vendimi për vendosjen e taksës prej 100 për qind për produktet serbe ishte i domosdoshëm

Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 21:56
Fatmir Limaj

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka thënë se vendimi i qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës prej 100 % për produktet serbe nuk ka qenë vendim i ngutshëm. Ai ka bërë me dije se si partnerë të koalicionit janë konsultuar për vendosjen e kësaj takse.

Limaj ka thënë se veprimi i sotëm nuk duhet të shihet si euforik dhe popullist, por i domosdoshëm.

“Një ditë ky vendim do të vinte. Ne kemi pritur vetëdijesim të Bosnjës dhe Serbisë, por ka ndodhur e kundërta. Ata nuk po e shohin realitetin në Kosovë. Kosova po kërkon të respektohet marrëveshja e CEFTA-s në tërësinë e saj”, ka thënë Limaj.

Kryetari i Nismës ka thënë se 10 vite prej pavarësisë së Kosovës në Kosovë shitet disa produkte që kanë mbishkrimin ‘Kosovë e Metohi’ dhe kjo sipas tij, është e papranueshme dhe këso produkte më nuk do të futen në Kosovë.

Sa i përket liberalizimit të vizave, zëvendëskryeministri ka thënë se Kosova i ka kryer detyra e veta

“Komisioni ka dhënë rekomandimin për t’ia hequr vizat Kosovës. Praktikisht Kosova më nuk ka çka premton”, ka shtuar Limaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...