Haradinaj kujton 110 vjetorin e alfabetit shqip - Bota Sot
Haradinaj kujton 110 vjetorin e alfabetit shqip

Aktuale

Haradinaj kujton 110 vjetorin e alfabetit shqip

Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 17:11
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në një postim në Facebook ka shkruar për 110 vjetorin e alfabetit shqip.

Ai ka thënë se kjo ngjarje ka dy dimensione historike për shqiptarët.

Postimi i kryeministrit:

Para 110 vitesh, intelektualë e atdhetarë shqiptarë përmbyllën monumentin më kulmor të Rilindjes në Manastir, ku u vu gurthemeli i alfabetit shqip. Kjo ngjarje madhore ka dy dimensione historike për shqiptarët - Gjuha shqipe ndikoi në unifikimin e kombit dhe vendosja për alfabetin e shqipes me shkronja latine, ishte përcaktues për orientimin tonë Perëndimor. Kthesa historike, e vendosur nga intelektualët tanë të atëhershëm, vazhdon të jetë në thelb të vizionit tonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...