Shefi bërthamor i Iranit paralajmëron BE-në: Teheranit po i soset durimi! - Bota Sot
Shefi bërthamor i Iranit paralajmëron BE-në: Teheranit po i soset durimi!

Bota

Shefi bërthamor i Iranit paralajmëron BE-në: Teheranit po i soset durimi!

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 06:35
Ali Akbar Salehi

Shefi bërthamor i Iranit tha se kishte paralajmëruar diplomaten më të lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, se durimi i Teheranit po mbaronte, në lidhje me zotimet e bllokut për të mbajtur të fortë tregtinë e naftës, pavarësisht sanksioneve të SHBA.

Ali Akbar Salehi, kreu i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit, tha se Republika Islamike mund të rifillojë pasurimin e uraniumit në 20 për qind pastërti, nëse nuk arrin të shohë përfitimet ekonomike të 2015-ës, marrëveshje që frenoi programin e saj bërthamor.

“Nëse ne nuk mund ta shesim naftën tonë dhe nuk gëzojmë transaksione financiare, atëherë nuk mendoj se mbajtja gjallë e marrëveshjes, do të na sjellë dobi”, tha Salehi për Reuters përpara një takimi me shefen e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini në Bruksel.

“Unë do të kaloj me siguri një fjalë të kujdesshme ndaj saj (Mogherini): Mendoj se periudha e durimit për popullin tonë po bëhet më e kufizuar. Ne po presim edhe jashtë afatit kohor që ishte supozuar”, deklaroi Salehi.

Pas takimit, Mogherini tha se ajo dhe Salehi mbeten të angazhuar për të mbrojtur marrëveshjen bërthamore. “Ata shprehën gjithashtu vendosmërinë e tyre për të ruajtur marrëveshjen bërthamore si një çështje e respektimit të marrëveshjeve ndërkombëtare dhe një shtylle kryesore për sigurinë evropiane dhe rajonale”, tha zyra e Mogherinit në një deklaratë.

Nën marrëveshjen e vitit 2015 me fuqitë botërore, Irani e kufizoi programin e tij të pasurimit, që shihet gjerësisht në Perëndim, si një përpjekje e maskuar për të zhvilluar mjetet për të bërë bomba atomike, në shkëmbim të dhënies fund të sanksioneve ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...