Konjufca thotë se Kosova është larg në rrugën e integrimeve evropiane - Bota Sot
Konjufca thotë se Kosova është larg në rrugën e integrimeve evropiane

Aktuale

Konjufca thotë se Kosova është larg në rrugën e integrimeve evropiane

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 11:25
Glauk Konjufca

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka kritikuar Qeverinë për mos zbatimin e pakos së reformave evropiane.

Në seancën e sotme plenare, Konjufca tha se kjo pako ka mbetur vetëm diskurs politik i thatë dhe elektoral. E kjo sipas tij, bënë që Kosova të jetë larg integrimeve evropiane.

Ai ka folur edhe për vizitën e fundit të komisionarit Johanes Hahn në Kosovë, me ç’rast u shpreh se Hahn është dashur të shpallë pakon e dytë të Agjendës së reformave, por në mungesë të impelemtimit të pakos së parë, nuk kishte mundur.

Konjufca: Kosova është larg integrimeve evropiane

“Krejt çka i mbeti komisionarit Hahn, fatkeqësisht, ishte që ta lajmëronte dështimin e liberalizimit të vizave. Nëse e shihni nivelin e realizueshmërisë të agjendës, është me të vërtetë e pikëlluese dhe për çdo kritikë. Prej 22 prioriteteve dhe 135 masave që ka pasur me i ndërmarr Qeveria e Republikës të Kosovës, deri më tash janë zbatuar më pak se gjysma e tyre. Pra ka vonesa të pajustifikueshme për implementimin e reformave në Kosovë dhe kjo tregon se sa larg është Kosova në rrugën e saj të procesit të integrimeve evropiane”, tha ai.

Sipas tij, Kosova qëndron keq në secilën prej shtyllave që ka agjenda. Konjufca shtoi se nuk ka vullnet politik për luftimin e korrupsionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test