Buxheti 2019, shpenzimet më shumë se sa të hyrat - Bota Sot
Buxheti 2019, shpenzimet më shumë se sa të hyrat

Aktuale

Buxheti 2019, shpenzimet më shumë se sa të hyrat

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 13:24
Kuvendi i Kosoves

Ministri i Financave, Bedri Hamza ka paraqitur para deputetëve propozim buxhetin për vitin 2019, ka thënë se buxheti ofron më të mirën për qytetarët dhe ekonominë tonë.

Hamza ka thënë se buxheti adreson prioritetet qeverisëse duke mundësuar përmirësimin e jetës së qytetarëve, edhe pse nuk mjafton.

Ai përsëriti se rritjet ekonomike e vendit për vitin 2019 pritet të jetë 4.7 % në terma real, ndërsa në ata nominal 5.4 %.

Hamza: Të hyrat për buxhet 1 miliar e 949 milionë euro

“Presim që viti 2019, të hyrat për buxhet 1 milard e 949 milionë euro gjë që paraqet një rritje prej 7. 3 përqind në raport me vitin 2018 ose në vlerë një rritje prej 123 milionë euro. Kjo rritje e projektuar pritet të vi kryesisht nga të hyrat tatimore me një rritje prej 7.7 përqind, ndërsa, brenda të hyrave tatimore, tatimet direkte pritet të rriten 5 % ndërsa, ato indirekte mbi 8 %. Rritja e bazës tatimore si konsumi, investimet dhe importet prodhojnë nga 5 deri në 6 përqind të hyra shtesë, ndërsa pjesa e tjetër nga 1 deri në 2 përqind, do të arkëtohen duke përmirësuar administrimin e tatimeve dhe duke zvogëluar stokun e borxhit tatimor“, ka thënë ai.

Sipas tij, të hyrat jo tatimore presin që të mbesin të njëjta për gjatë periudhës afatmesme, pasi nuk ka një përformancë të mirë të të hyrave nga komunat. Ai foli edhe për shpenzimet.

Hamza: Shpenzime buxhetore do të jenë në vlerë pre 2 milardë 365 milionë euro

“Gjithsej shpenzime buxhetore do të jenë në vlerë pre 2 milardë 365 milionë euro, që paraqet një rritje prej 261 milionë euro, nëse e krahasojmë me vitin aktual apo 12.5 % më shumë.... Ky propozim buxhet ofron më të mirën për qytetarët dhe ekonominë tonë, duke pasur patrasysh kufizimet që na imponohen nga shumë faktor të brendshëm dhe të jashtëm“, ka thënë ai.

Ai u ndal edhe te rritja e investimeve kapitale, ku numëroi projektet që do të realizohen. Hamza shtoi se ka rritje të investimeve në infrastrukturë.

Ndërsa, përmendi rritjet e investimeve për shëndetësi, edukim, ekonomi dhe siguri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test