Sejdiu: Buxheti për 2019 ka telashe të jashtëzakonshme - Bota Sot
Sejdiu: Buxheti për 2019 ka telashe të jashtëzakonshme

Aktuale

Sejdiu: Buxheti për 2019 ka telashe të jashtëzakonshme

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 13:29
Dardan Sejdiu

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Socialdemokrate (PSD), Dardan Sejdiu, është shprehur se kjo parti ende nuk ka vendosur nëse do të votojë buxhetin për vitin 2019, pasi sipas tij buxheti si i tillë ka probleme të jashtëzakonshme.

Ai këto komente i bëri gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës, ku ndër pikat e ditës është edhe ajo për buxhetin për vitin e ardhshëm.

Sejdiu: Jemi në fazën e diskutimit të buxhetit

“Në fakt jemi në fazën e diskutimit të buxhetit. Buxheti si i tillë ka sipas meje telashe të jashtëzakonshme, diku 465 milionë euro apo mbi 20 për qind e shpenzimeve të parapara në buxhet shkojnë për skema sociale dhe pensione në një vend ku vetëm 7 për qind e popullsisë është në moshën e pensionimit. Përderisa një pjesë e madhe e popullsisë është në arsim vetëm 3 për qind e shpenzimeve shkojnë në arsim. Të mos flasim për pjesën ekonomike e cila përsëri është një qasje e cila po e shohim tash e 18 vite që është një përqendrim total në asfalt. E kjo koha e njëfarë hovi infrastrukturor edhe trajtimit infrastrukturor të ekonomisë duhet të përfundoj, duhet të dalim në një koncept tjetër ekonomik e që është zhvillimor. Paramendojeni nëse në buxhetin e  vitit 2019 do të kishim një ide për një agjencion zhvillimor, i cili do të ndihmonte në ndërtimin e kapaciteteve për përpunuesit e ushqimit në Republi kën e Kosovës. Pra, në situatën në të cilën jemi sot ku kemi një taksë 100 përqind për importet nga Serbia krijohet një treg i mirë për përpunuesit e ushqimit në Kosovë që të ndërtojnë fabrikat e reja”, tha ai.

Sejdiu ka komentuar edhe deklaratën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg rreth ushtrisë së Kosovës.

Sejdiu: Ndonjëherë do vendime të vështira duhet të merren

“Ne kemi qenë të informuar tash e sa kohë që gjithçka po bëhet në koordinim me aleatët tanë, në këtë rast me NATO-në, me ShBA-të. Deklarata e djeshme ishte një deklaratë e cila na erdhi si befasi, por është edhe e pritshme duke e pas parasysh që kjo çështja e taksës 100 për qind po trajtohet si eskalim prej anës sonë. Ajo çka qeveritë e kaluara dhe kjo e tashmja nuk janë duke e bërë mirë është që të prezantojnë Kosovën me argumente e fakte para ndërkombëtarëve. Pra, pabarazia në tregti tash e 18 vite është mbajtur e heshtur nga ne... Ndonjëherë do vendime të vështira duhet të merren, mendoj që ushtria nuk do të jetë asnjëherë vendim i lehtë dhe asnjëherë nuk do të kemi prej secilit akter në fushën ndërkombëtare pajtim qind për qind”, tha ai.

Ndryshe, shefi i NATO-s dje paralajmëroi se Kosova do të ketë pasoja serioze nëse formon ushtrinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...