Hahn: Taksa, një dëshmi se situata në rajon është ende e brishtë - Bota Sot
Hahn: Taksa, një dëshmi se situata në rajon është ende e brishtë

Aktuale

Hahn: Taksa, një dëshmi se situata në rajon është ende e brishtë

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 16:44
Johannes Hahn

Komisioneri Evropian për Zgjerim dhe Politikën e Fqinjësisë, Johannes Hahn, edhe njëherë ka folur rreth taksës së Kosovës ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës.

Ai tha sot se taksa e vendosur nga Kosova për mallrat serbe nuk i kontribuoi stabilitetit dhe prosperitetit në rajon.

Hahn gjatë një aktiviteti të BE-së në Vjenë, gjithashtu potencoi se taksa nga Prishtina e ka konfirmuar edhe njëherë situatën ende të brishtë në rajon.

Komisioneri Hahn gjatë vizitës së tij në Kosovë iu ka kërkuar udhëheqësve kosovarë që ta heqin taksën e vendosur ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjes.

Jo vetëm Hahn, por edhe Frederica Mogherini dhe shtete të tjera të BE-së kanë kërkuar nga Kosova heqjen e kësaj takse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test