Haradinaj publikon shkrimin e plotë autorial të tij për “The Washington Post” - Bota Sot
Haradinaj publikon shkrimin e plotë autorial të tij për “The Washington Post”

Aktuale

Haradinaj publikon shkrimin e plotë autorial të tij për “The Washington Post”

Nga: D.RR Më: 11 dhjetor 2018 Në ora: 09:39
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në rrjetin e tij social Facebook, ka publikuar shkrimin e plotë të tij për gazetën amerikane “The Washington Post”.

Shkrimi i Haradinajt ka të bëjë kryesisht me ushtrinë e Kosovës që pritet të marrë hapat e parë këtë të premte më 14 dhjetor, shkruan “Bota sot”.

Shkrimi i plotë i Haradinajt:

Shkrim autorial për “Washington Post”

RAMUSH HARADINAJ·E MARTË, 11 DHJETOR 2018

28 Nëntor

Vendit tim, Kosovës, po i kërkohet të bëjë një zgjedhje të pamundur që do të ulë sakrificën e bërë nga ushtarët e SHBA, do të minojë stabilitetin e rajonit dhe do të kërcënojë aleatët e Amerikës. Përballë sulmit të vazhdueshëm nga Serbia, që nënkupton minimin e sovranitetit, sigurisë dhe prosperitetit tonë, ka disa që dëshirojnë që Kosova të angazhohet në të ashtuquajturën pastrimin etnik "paqësor" në Ballkan. Kjo është një përpjekje e pamenduar për t'u dorëzuar para një presioni me shpresën se presioni do të ndalet. Ne nuk do ta bëjmë këtë - në vend të kësaj do të ngrihemi kundër atyre që do të përpiqeshin të përfitonin prej nesh, duke punuar njëkohësisht drejt një paqe afatgjate dhe gjithëpërfshirëse.

Pas një fushate genocidale të terrorit, Kosova fitoi pavarësinë e saj nga Serbia përmes sakrificës së vështirë, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO. Që nga lufta e vitit 1999 dhe deklarata jonë e pavarësisë në vitin 2008, kemi ndërtuar një shtet modern, të përkushtuar ndaj demokracisë dhe integrimit me NATO, Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Tani, më shumë se gjysma e anëtarëve të Kombeve të Bashkuara e njohin pavarësinë tonë.

Megjithatë, Serbia dhe aleati i saj, Rusia, kanë refuzuar të njohin sovranitetin tonë dhe luftuan për të bllokuar anëtarësimin tonë në Kombet e Bashkuara. Duke shkelur marrëveshjen e Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve, Serbia ka punuar për të bllokuar rrugën tonë drejt anëtarësimit ne BE, si dhe anëtarësim në shumë organizata ndërkombëtare. Javën e kaluar, përpjekjet tona për t'u anëtarësuar në Interpol u dëmtuan, duke ndihmuar krimin e organizuar dhe duke dëmtuar zbatimin e ligjit të brendshëm.

Tani, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i mbështetur nga Rusia, na ka bërë një ofertë të turpshme: Serbia do ta njohë Kosovën nëse ia japim një pjesë të territorit tonë. Serbia dëshiron të krijojë një shtet etnikisht "të pastër", duke i zhveshur njerëzit nga shtetësia e tyre dhe duke i dëbuar nga shtëpitë e tyre.

Ky është një çmim shumë i lartë për të paguar. Ne nuk do të shkelim kushtetutën tonë, nuk do të heqim dorë nga sovraniteti dhe nuk do të shkatërrojmë integritetin tonë territorial vetëm që Serbia të njohë diçka që tashmë është një fakt. Ne gjithashtu nuk do të vendosim një precedent të rrezikshëm që do të destabilizojë Ballkanin e me gjerë si dhe ato vende që luftojnë për integritetin e tyre territorial, si Izraeli, Ukraina dhe India.

Shumica dërrmuese e ekspertëve ndërkombëtarë e kundërshtojnë këtë ide. Gjithashtu, është refuzuar me forcë nga populli i Kosovës - 77 për qind votuan kundër saj në një sondazh të fundit. Si kryeministër i vendit, kurrë nuk do ta mbështesja një shkëmbim të tillë.

Në thelb, ne gjithashtu nuk kemi besim se Serbia do të respektojë zotimet e saj, duke pasur parasysh historinë e saj të veprimit në keqbesim. Serbia ka dështuar të zbatojë ndonjë marrëveshje të madhe në të cilën ka hyrë me Kosovën duke përfshirë Planin e Ahtisarit, marrëveshjen e Brukselit 2013 për normalizimin e marrëdhënieve dhe marrëveshjet 2013 dhe 2015 për furnizimin me energji elektrike, BE dhe Shtetet e Bashkuara ishin garantues të këtyre marrëveshjeve, duke demonstruar se si Serbia injoron presionin ndërkombëtar kur ai zbatohet.

Duke shkelur këto marrëveshje, Serbia kohët e fundit u kap duke bllokuar Kosovën që të bashkohet me Interpolin. Për më tepër, Serbia ka lobuar në mënyrë aktive në BE për të vonuar më tej dhënien e të drejtave të udhëtimit pa viza për kosovarët, pavarësisht se Kosova ka arritur marrëveshje me BE dhe zbatimin e më shumë se 95 reformave.

Po ashtu, Serbia po përdorë para, të krijuara nga tregtia e padrejtë me Kosovën, për të financuar këto fushata lobimi kundër ekzistencës sonë dhe zhvillimit ekonomik. Për një kohë të gjatë, Serbia ka abuzuar me tregun e Kosovës dhe ka shkelur kushtet e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA). Serbia ka futur rregullisht produkte nën çmim në Kosovë dhe ka shkelur rregullat lidhur me prokurimin publik, etiketimin, standardet shëndetësore dhe zbatimin doganor.

Çdo gjë ka kufi - në emër të tregtisë së ndershme, sigurisë kombëtare dhe interesave tona vitale kombëtare, Qeveria ime ka vendosur një tarifë prej 100 për qind për të gjitha mallrat serbe. Këto masa do të mbeten derisa Serbia të ndalë përpjekjet e saj për të minuar sovranitetin tonë dhe fillon të përmbush angazhimet e saj.

Pavarësisht këtyre tensioneve, e di që përgjigja e vetme është paqja dhe unë mbështes me gjithë zemër krijimin e një marrëveshje gjithëpërfshirëse afatgjatë të paqes me Serbinë që trajton të gjitha çështjet politike, të sigurisë, ekonomike, tregtare dhe kulturore. Për të qenë e suksesshme, një marrëveshje e tillë duhet të ketë mbështetjen e shumicës së popullatës së Serbisë dhe Kosovës, në mënyrë që të jetë e qëndrueshme dhe afatgjatë. Kjo marrëveshje duhet të rezultojë në njohjen e Kosovës nga Serbia, hyrje në Kombet e Bashkuara dhe një rrugë e shpejtë drejt E.U. dhe anëtarësimit në NATO.

Përderisa marrëveshja përfundimtare arrin këto qëllime dhe nuk shkel kushtetutën tonë, sovranitetin dhe integritetin territorial, si kjo ide e keqe e konceptuar e tregtisë së territorit, unë do ta mbështes dhe do t'i nxis të gjithë të tjerët që ta bëjnë këtë. Duke menduar në mënyrë krijuese dhe duke punuar së bashku, Kosova dhe Serbia mund të lëvizin përtej mosmarrëveshjeve të tyre të tanishme dhe propozimeve fyese për të krijuar një paqe të qëndrueshme nga e cila përfitojnë të gjithë njerëzit tanë. Ramush Haradinaj, Kryeministër i Republikës së Kosovës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...