Zezaku i parë në kabinetin e Presidentit amerikan - Bota Sot
Zezaku i parë në kabinetin e Presidentit amerikan

Amerika

Zezaku i parë në kabinetin e Presidentit amerikan

Më: 13 janar 2019 Në ora: 07:38
Robert C. Weaver

Para 53 viteve, konkretisht më 13 janar të vitit 1966, Presidenti amerikan Lyndon Johonson, emëroi zezakun e parë amerikan në kabinet.

Me rastin e emërimit të Robert C. Weaver-it në kabinet, presidenti Johonson e përshkroi ekonomistin e universitetit Harvard si njeriun më të përshtatshëm për të drejtuar Departamentin e Strehimit dhe Zhvillimit Urban.

Senati i Shteteve të Bashkuara, miratoi njëzëri emërimin në këtë post të Robert Weaver-it, i cili ishte nipi i një ish skllavi dhe i biri i një punonjësi poste.

Profesor Weaver mori doktoratën në ekonomi nga uiversiteti Harvard dhe dha mësime atje deri në vitin 1934, kur hyri në shërbimin qeveritar gjatë administratës së presidentit Franklin Roosevelt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...