Ivanka Trump nuk do të jetë në krye të Bankës Botërore - Bota Sot
Ivanka Trump nuk do të jetë në krye të Bankës Botërore

Amerika

Ivanka Trump nuk do të jetë në krye të Bankës Botërore

Më: 15 janar 2019 Në ora: 12:38
Ivanka Trump

Ivanka Trump, vajza e presidentit të SHBA Donald Trump dhe këshilltarja e tij, nuk do të jetë kandidate e SHBA për kreun e Bankës Botërore.

Ajo, megjithatë, do të ndihmojë në përzgjedhjen e kandidatëve amerikanë, njoftoi Shtëpia e Bardhë, transmeton Bloomberg.

Presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim papritur javën e kaluar njoftoi se heq dorë nga kjo pozitë, më shumë se tre vjet para përfundimit të mandatit.

“Sekretari amerikan i Thesarit Steven Menuchin ka kërkuar nga Ivanka Trump për të ndihmuar në procesin e zgjedhjeve të SHBA, e cila në dy vjetët e fundit ka punuar ngushtë me udhëheqjen e Bankës Botërore", ka thënë Jessica Dito, zëvendësdrejtoreshë e komunikimit në Shtëpinë e Bardhë.

Dito theksoi se informacioni rreth konsideratës së Ivanka si kandidate ishte i pasaktë.

Komiteti i Bankës Botërore njoftoi të enjten se do të fillojë të marrë nominimet për një udhëheqës të ri muajin e ardhshëm dhe se do të emërojë një zëvendësim për Kim deri në mes të prillit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...