Trump kërkon mbështetje për ndërtimin e murit në kufirin më Meksikën - Bota Sot
Trump kërkon mbështetje për ndërtimin e murit në kufirin më Meksikën

Amerika

Trump kërkon mbështetje për ndërtimin e murit në kufirin më Meksikën

Nga: E.K. Më: 21 janar 2019 Në ora: 12:16
Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump sulmoi të dielën kryetarin Nancy Pelosi, për refuzimin e propozimit të tij për t'i dhënë fund mbylljes së pjesshme të qeverisë, pasi ai dhe udhëheqësit republikanë në Kongres u përpoqën t'i bindin demokratët në mbrojtje të ndërtimit të murit në kufirin me Meksikën.

Trump kërkon që të mbështetet për idenë e tij për krijimin e një muri në kufi me Meksikën, për të ndalur migrimin ilegal.

Trump tha se Pelosi ishte sjellë "kaq irracionalisht" për të anuluar ofertën e tij për të rivendosur mbrojtjen e përkohshme që ai kishte marrë nga disa imigrantë pa dokumente në këmbim të $ 5.7 miliard për ndërtimine një muri në kufirin me Meksikën. Ai gjithashtu reagojë përsëri kundër kritikëve konservatorë të cilët e quajtën amnistinë e planit për emigrantët që doli në Shtetet e Bashkuara në mënyrë të paligjshme.

Republikanët e mbështesin planin e imigrimit të Trump.

“Presidenti Trump ka paraqitur një ofertë serioze dhe të arsyeshme për të reformuar pjesët e sistemit tonë të thyer të emigracionit dhe për të rihapur qeverinë", tha përfaqësuesi Kevin McCarthy.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...