Transgjinorët s’kanë vend në ushtri! Supremja lejon Trumpin - Bota Sot
Transgjinorët s’kanë vend në ushtri! Supremja lejon Trumpin

Amerika

Transgjinorët s’kanë vend në ushtri! Supremja lejon Trumpin

Më: 22 janar 2019 Në ora: 19:36
Ilustrim

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka lejuar presidentin Donald Trump të zbatojë politikën e tij të ndalimit të transgjinorëve nga shërbimi ushtarak.

Gjykata votoi me 5 vota pro dhe 4 kundër, për t’i dhënë “dritën jeshile” kërkesës së administratës “Trump” që të hiqte urdhrat bllokues ndaj politikës së tij teksa sfidat ligjore vijojnë në gjykatat më të ulëta.

Të katër gjykatësit liberalë të Supremes votuan kundër në këtë vendim, por shumica konservatore triumfoi. Politika në fjalë e shefit të Shtëpisë së Bardhë ndalon “personat transgjinorë, që kërkojnë apo i janë nënshtruar ndryshimit të gjinisë” nga të shërbyerit në ushtri.

Presidenti e njoftoi në Twitter gjatë vitit 2017, faktin që vendi i drejtuar prej tij “nuk do të pranojë apo lejojë më” amerikanët transgjinorë që të shërbejnë në ushtri, duke cituar “kostot e jashtëzakonshme mjekësore dhe përçarjen” si arsye.

Ish-Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis e ripërkufizoi politikën duke e limituar atë vetëm për individët transgjinorë me një histori disforie (parehatie) gjinore, apo kur seksi biologjik i individit dhe identiteti nuk përputheshin. Ai tha se politika e re do të bënte përjashtime për disa qindra persona transgjinorë, të cilët ose shërbejnë aktualisht, ose dëshirojnë të shërbejnë “në seksin e tyre biologjik”.

Aktualisht numërohen rreth 8.980 trupa transgjinorë në detyrë, sipas të dhënave të Departamentit të Mbrojtjes, të analizuara nga një organizatë jofitimprurëse e politikave publike, “Palm Center”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...