SHBA, 39 shtete në alarm nga stuhia e borës - Bota Sot
SHBA, 39 shtete në alarm nga stuhia e borës

Amerika

SHBA, 39 shtete në alarm nga stuhia e borës

Më: 20 shkurt 2019 Në ora: 20:08
Ilustrim

Një stuhi e re dimërore po godet Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke sjellë borë, ujë dhe akull në 39 shtete amerikane.

Janë më shumë se 200 milionë persona të përfshira nga veriu deri në Miduest dhe bregun lindor të vendit.

Më shumë se 1 200 fluturime janë anuluar sipas faqes në interent që i dedikohet udhëtimeve me avion “FlightAware”.

Pas qyteteve si Çikago dhe Detroit, dëbora ka mbërritur edhe në Uashington dhe pritet që në orët në vijim të prekë edhe Nju-Jorkun, duke rrezikuar që të shkaktojë kaos në orët e pikut, përcjell Atsh.

Në Nju Xhersi, guvernatori Phil Murphy ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Në Filadelfia shkollat janë mbyllur. Ekziston rreziku që me temperaturat e ulëta dëbora të shndërrohet në akull duke i bërë të rrezikshme zhvendosjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...