Superfuqia ushtarake e ShBA-ve më e fortë se e gjithë botes - Bota Sot
Superfuqia ushtarake e ShBA-ve më e fortë se e gjithë botes

Amerika

Superfuqia ushtarake e ShBA-ve më e fortë se e gjithë botes

Më: 10 mars 2019 Në ora: 19:47
Superfuqia ushtarake e ShBA-ve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë superfuqia më e madhe e botës në fushën e ushtrisë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës aktualisht 800 baza ushtarake në më shumë se 70 vende të botës, duke mos i numëruar bazat brenda ShBA-ve.

Ndërkaq, Britania e Madhe , Franca Rusia, India dhe Kina të gjitha së bashku kanë rreth 30 baza jashtë territorit të tyre.

Vetëm përgjatë vitit 2014, ShBA-të investuan në veprimtari ushtarake përreth 580 miliardë dollarë, duke qëndruar në piadestalin e shteteve që shpenzuan në të njëjtën fushë.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...