SHBA sulmon të drejtat e Kinës dhe Iranit, bëhet më e lehtë për Korenë e Veriut - Bota Sot
SHBA sulmon të drejtat e Kinës dhe Iranit, bëhet më e lehtë për Korenë e Veriut

Amerika

SHBA sulmon të drejtat e Kinës dhe Iranit, bëhet më e lehtë për Korenë e Veriut

Më: 13 mars 2019 Në ora: 19:37
Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, të mërkurën denoncoi Kinën dhe Iranin, pasi Uashingtoni paraqiti raportin vjetor të të drejtave të njeriut, duke e bërë më lehtë në vende të tjera si Koreja e Veriut në emër të "interesave amerikane", shkruan AFP.

Kina, që shpesh shihet si kundërshtari kryesor strategjik i Shteteve të Bashkuara në afat të gjatë dhe i mbyllur në bisedimet e mprehta tregtare me Uashingtonin, "është në një ligë në vete kur është fjala për shkeljet e të drejtave të njeriut", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...