Presidenti i Brazilit do te takohet javën e ardhshme me homologun e tij Donald Trump - Bota Sot
Presidenti i Brazilit do te takohet javën e ardhshme me homologun e tij Donald Trump

Amerika

Presidenti i Brazilit do te takohet javën e ardhshme me homologun e tij Donald Trump

Më: 15 mars 2019 Në ora: 09:41
Jair Bolsonaro

Presidenti i Brazilit  Jair Bolsonaro do të takohet me homologun e tij Donald Trump javën e ardhshme për të forcuar lidhjet në aleancën konservatore rajonale të sapokrijuar duke synuar ngritjen e presionit mbi Nicolas Maduro të Venezuelës, shkruan AFP.

Pas dekadave të marrëdhënieve të ngatërruara midis Brazilit dhe Uashingtonit, gjërat janë përmirësuar me supozimin në fuqinë e ish-kapitenit të ushtrisë Bolsonaro, të quajtur "Tropical Trump", si për shkak të admirimit të tij ndaj presidentit amerikan dhe afërsisë së tij ideologjike sa i përket nacionalizmit dhe anti-globalizim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...