Senatorja, Kirsten Gillibrand zyrtarisht kandidate në presidencialet 2020 - Bota Sot
Senatorja, Kirsten Gillibrand zyrtarisht kandidate në presidencialet 2020

Amerika

Senatorja, Kirsten Gillibrand zyrtarisht kandidate në presidencialet 2020

Më: 17 mars 2019 Në ora: 16:06
Kirsten Gillibrand

Senatorja demokrate e Nju Jorkut, Kirsten Gillibrand zyrtarizoi sot kandidaturën në zgjedhjet presidenciale të 2020.

Njoftimi zyrtar i kandidaturës së saj pritej që kur senatorja 52 vjeçe njoftoi në mes të muajit janar në televizionin CBS krijimin e një grupi pune, një fazë vendimtare për të hyrë në garë për presidencialet amerikane.

E martuar dhe nënë e dy djemve, kjo grua 52 vjeçe u bë e njohur në luftën kundër ngacmimit seksual, kryesisht në radhët e ushtrisë, përpara shfaqjes së lëvizjes #MeToo një kauzë e mbështetur prej saj.

Ajo kërkon kryesisht të mbrojë një shoqëri më të barabartë, me një sistem shëndetësor që duhet të jetë një e drejtë, jo një privilegj, një sistem arsimor më i mirë publik dhe formim profesional. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...