Përmbytje në SHBA, 3 persona humbin jetën nga vërshimi i ujërave - Bota Sot
Përmbytje në SHBA, 3 persona humbin jetën nga vërshimi i ujërave

Amerika

Përmbytje në SHBA, 3 persona humbin jetën nga vërshimi i ujërave

Më: 19 mars 2019 Në ora: 14:19
Foto

Shtetet qendrore amerikane po përballen me përmbytje rekord që kanë kushtuar deri më tani 3 jetë njerëzish. Një prej viktimave ishte një burrë, që po përpiqej të shpëtonte nga vërshimi i ujit disa persona, të cilët nuk i njihte.

Të paktën 5 shtete janë detyruar të shpallin gjendjen e emergjencës, ndërsa komunitete të tëra kanë mbetur të izoluara krejtësisht.

Reshjet e furishme të shiut dhe shkrirja e dëborës konsiderohen shkaktarët e përmbytjeve historike që kanë detyruar evakuimin e mijëra banorëve.

Nebraska është shteti i goditur më rëndë nga vala e përmbytjeve, që pason stuhinë e fuqishme dimërore të u përplas javën e kaluar mbi Shtetet e Bashkuara. Një fenomen meteorologjik i lidhur me uraganët, të cilin shkencëtarët e quajnë “cikloni bombë”, goditi përpara disa ditësh Rocky Mountains dhe rrafshinat qëndrore të vendit, duke lëshuar borë e shi të ngrirë mbi miliona amerikanë në Iowa, Nebraska, Wisconsin, Minnesota dhe Dakotën e Jugut.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar paralajmëroi se përmbytjet në disa zona mund të vazhdojnë edhe për pjesën tjetër të javës. Presidenti Donald Trump e përshkroi vërshimin e ujërave si “shkatërrues” dhe tha se Shtëpia e Bardhë do të qëndrojë në kontakte të vazhdueshme me zyrtarët shtetërore për një informacion sa më të plotë mbi situatën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...