Të dhënat tregojnë se FBI ishte duke hetuar Michael Cohen shumë kohë para bastisjes - Bota Sot
Të dhënat tregojnë se FBI ishte duke hetuar Michael Cohen shumë kohë para bastisjes

Amerika

Të dhënat tregojnë se FBI ishte duke hetuar Michael Cohen shumë kohë para bastisjes

Më: 19 mars 2019 Në ora: 15:53
Michael Cohen

Këshilltari i posaçëm Robert Mueller filloi të hetojë ish-avokatin e presidentit Donald Trump, Michael Cohen, për mashtrim në marrëdhëniet e tij personale të biznesit dhe për potencialisht të vepronte si një agjent i huaj i paregjistruar të paktën nëntë muaj përpara se agjentët e FBI-së në Nju Jork të bastisnin shtëpinë dhe zyrën e tij, sipas dokumenteve të lëshuar të marten, shkruan AP.

Seri e aplikacioneve të autorizuara për kërkimin e dokumenteve të tjera zbuluan detaje të reja rreth kohës dhe thellësisë së hetimit në Cohen, i cili përfundimisht u deklarua fajtor për mashtrime tatimore, mashtrime bankare, shkelje të financave të fushatës dhe gënjeshtër në Kongres.

Të dhënat tregojnë se hetimi mbi Cohen ishte duke u zhvilluar që nga korriku 2017 - shumë më gjatë se sa ishte njohur më parë - dhe se një pjesë e madhe e fokusit të saj ishte bizneset e taksive të Cohen dhe paraqitjet e gabuara që ai ua bëri bankave si pjesë e një skeme për të lehtësuar veten prej rreth 22 $ milion nga borxhi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...