Guaido thotë se Maduros "i ka ardhur fundi" - Bota Sot
Guaido thotë se Maduros "i ka ardhur fundi"

Amerika

Guaido thotë se Maduros "i ka ardhur fundi"

Më: 23 mars 2019 Në ora: 16:40
Juain Guaido

Qeverisjes së presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, i ka ardhur fundi dhe shpejtë do të bëhet ndryshimi në qeveri, ka thënë lideri opozitar Juain Guaido gjatë një interviste për Reuters.

Guaido tha se Maduro ka humbur mundësinë e “financimit të kërcënimeve politike” për të rikthyer fuqinë, falë presionit ndërkombëtar të cilët e kanë konsideruar, “lider djathtist që qeverisë në kolapsin ekonomik”.

“Ata janë të izoluarm të vetëm, ata po shkatërrohen dita e ditës”, tha Guaido gjatë një fjalimi.

“Qytetarët nuk i duan ata, i urrejnë ata, sepse kjo është çfarë kanë marrë nga ta. Urrejtje”, shtoi ai.

Venezuela kishte hyrë në krizë të thellë politike në janar, kur Guaido në kundërshtim të zgjedhjes së Maduros për president më 2018, e kishte vënë veten në pozitën e presidentit të vetquajtur. Ai ishte konsideruar nga shumë shtete perëndimore, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, si lider djathtist u Venezuelës.

Maduro, socialist, thotë se Guaido është lodër e SHBA-së dhe po planifikon të bëjë grusht-shtet kundër tij si dhe marrjen nën kontroll të kompanisë së naftës PDVSA. Ai ka kontrollin e të gjitha funksioneve të shtetit si dhe besnikërinë e ushtrisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...