NATO konfirmon planet për ruajtjen ushtarake të SHBA-së në Poloni - Bota Sot
NATO konfirmon planet për ruajtjen ushtarake të SHBA-së në Poloni

Amerika

NATO konfirmon planet për ruajtjen ushtarake të SHBA-së në Poloni

Më: 23 mars 2019 Në ora: 21:57
Jens Stoltenberg, sekretar i NATO

NATO konfirmoi të shtunën se ka në plan një depo për pajisjet ushtarake amerikane në Poloni, pasi aleanca rrit mbrojtjen e saj përballë rritjes së fortë të Rusisë, shkruan AFP.

Wall Street Journal raportoi se objekti prej 260 milionë dollarësh do të vendoset në Powidz, rreth 200 km në perëndim të Varshavës dhe do të strehojë automjete të blinduara, municione dhe armë për një brigadë.

Ndërtimi i punës do të fillojë më vonë këtë vit dhe pritet të marrë dy vjet, tha shefi i aleancës Jens Stoltenberg për Journal. Një zyrtar i NATO-s konfirmoi se raporti ishte i saktë.

NATO ka rritur mbrojtjen përgjatë bregut të saj lindor në prag të aneksimit të Krimesë të Rusisë dhe rolit të saj në konfliktin në Ukrainë.

Grupet luftarake janë vendosur në të tre shtetet baltike, si dhe Polonia dhe NATO kanë nisur një rishikim të strukturës së komandës së saj dhe po ndërmarrin hapa për të përmirësuar sa shpejt mund të lëvizë trupat dhe pajisjet në Europë në rast të inkursionit.

Praktika e pajisjeve të "para-pozicionimit" në vende strategjike synon gjithashtu që të lehtësojë vendosjen e burimeve në një krizë të shpejtë.

Stoltenberg i tha gazetës se objekti i ri do të "mbështesë praninë e rritur të SHBA në Poloni".

Qeveria e Polonisë ka forcuar lidhjet e saj ushtarake me SHBA, muajin e kaluar duke rënë dakord të blejë raketa amerikane me vlerë 414 milionë dollarë dhe një vit më parë nënshkruan një kontrate prej 4,75 miliardë dollarësh për një sistem anti-raketash Patriot të bërë nga SHBA.

Varshava gjithashtu po synon që Shtetet e Bashkuara të hapin një bazë ushtarake të përhershme. Gati 5.000 trupa amerikane tashmë janë të vendosur në një bazë rrotulluese si pjesë e operacioneve të NATO-s.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...