Pompeo: SHBA do të përdorë të gjitha mjetet politike dhe ekonomike që Maduro të japë llogari - Bota Sot
Pompeo: SHBA do të përdorë të gjitha mjetet politike dhe ekonomike që Maduro të japë llogari

Amerika

Pompeo: SHBA do të përdorë të gjitha mjetet politike dhe ekonomike që Maduro të japë llogari

Më: 15 prill 2019 Në ora: 07:55
Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Mike Pompeo, ka thënë se vendi i tij do të përdorë që gjitha mjetet e mundshme ekonomike dhe politike që Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro të japë llogari për krizën e shkaktuar në këtë vend.

Ai poashtu ka pohuar se Rusia dhe Kuba do ta paguajnë çmimin për mbështetjen e tij, shkruan Euronews.

Këto komente Pompeo i ka bërë në qytetin kufitar me Kolumbinë, Cucuta, pika e fundit e ndalesës gjatë vizitës së tij treditore në Kili, Paraguaj dhe Peru.

“SHBA-ja do të vazhdojë që të përdorë secilin mjet politik dhe ekonomik që ka në dispozicion për të ndihmuar qytetarët e Venezuelës”, ka thënë Pompeo.

“Përdorimi i sanksioneve, refuzimi i vizave dhe metoda të tjera. Ne jemi zotuar për regjim ndaj atyre që e përkrahin atë dhe do të mbahen përgjegjës për korrupsionin dhe represionin e demokracisë”.

“E shihni se shtresa politike dhe diplomatike e kanë shtrënguar rreth qafës Maduron”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...