Uashingtoni sanksionon bankën qendrore venezuelase - Bota Sot
Uashingtoni sanksionon bankën qendrore venezuelase

Amerika

Uashingtoni sanksionon bankën qendrore venezuelase

Më: 17 prill 2019 Në ora: 22:39
Ilustrim

Thesari amerikan vendosi sot sanksione kundër bankës qendrore venezuelase dhe drejtoreshës së tij, Iliana Josefa Ruzza Teran, duke rritur edhe më shumë presionin mbi qeverinë e Nicolas Maduro.

“Këto sanksione synojnë që të pengojnë që banka qendrore të përdoret nga regjimi i jashtligjshëm i Maduros, i cili vazhdon të vjedhë pasuritë e venezuelasve dhe të shfrytëzojë institucionet qeveritare për të pasuruar disa persona të korruptuar”, deklaroi sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin.

Këshilltari për sigurinë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton, kishte njoftuar këtë vendim në Majemi pak kohë më parë, bashkë me një seri masash që shënjestronin gjithashtu Kubën dhe Nikaraguan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...