Mijëra njerëz i dhanë lamtumirën ish-presidentit të Preusë - Bota Sot
Mijëra njerëz i dhanë lamtumirën ish-presidentit të Preusë

Amerika

Mijëra njerëz i dhanë lamtumirën ish-presidentit të Preusë

Më: 19 prill 2019 Në ora: 09:44
Foto

Mijëra njerëz i thanë lamtumirë të enjten në Lima ish-presidentit Alan Garcia, i cili u vetëvra këtë javë.

Garcia qëlloi veten në kokë të mërkurën për të shmangur arrestimin në lidhje me ryshfet e dyshuara nga ndërtuesi brazilian Odebrecht, në kthesën më dramatike ende në skandalin më të madh të marrjes së qumështit në Amerikën Latine.

Miqtë, aleatët dhe udhëheqësit në të gjithë spektrin politik bënë homazhe Garcia-s në selinë e partisë së tij APRA, një nga partitë më të vjetra politike në Amerikën Latine dhe një që dy herë ndihmoi garancën në presidencë.

Vizcarra urdhëroi që flamujt të uleshin në gjysmë shtizë në Kongresin e vendit dhe ndërtesa të tjera publike për të nderuar ish-Presidentin dhe ish-ligjvënësin, shkruan Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...