Racizmi është një ‘problem i parëndësishëm’ në Brazil, thotë presidenti Bolsonaro - Bota Sot
Racizmi është një ‘problem i parëndësishëm’ në Brazil, thotë presidenti Bolsonaro

Amerika

Racizmi është një ‘problem i parëndësishëm’ në Brazil, thotë presidenti Bolsonaro

Më: 8 maj 2019 Në ora: 20:25
Jair Bolsonaro

Racizmi është një problem i parëndësishëm në Brazil, sipas presidentit Jair Bolsonaro, i cili është akuzuar jo vetëm për komentet raciste por edhe homofobike dhe seksiste në të kaluarën, shkruan AFP.

Bolsonaro foli me Rede TV në një intervistë të transmetuar të martën mbrëma, në të cilën ai mbrojti rekordin e tij mbi një numër të subjekteve të diskutueshme.

"Racizmi është i rrallë në Brazil, jam i ngazëllyer me këtë maninë që gjithnjë i ka zënë zezakët kundër të bardhëve, homoseksualëve kundër heteroseksualëve", tha Bolsonaro në një intervistë me prezantuesin e famshëm Luciana Gimenez, më i njohur për të patur një djalë me ikonën britanike pop Mick Jagger.

"Njerëzit thonë se jam homofobike, raciste, fashiste, ksenofobike, por kam fituar zgjedhjet", tha udhëheqësi i djathtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...