Një deputet i opozitës në Venezuelë arratiset në ambasadën argjentinase - Bota Sot
Një deputet i opozitës në Venezuelë arratiset në ambasadën argjentinase

Amerika

Një deputet i opozitës në Venezuelë arratiset në ambasadën argjentinase

Më: 9 maj 2019 Në ora: 18:47
Foto ilustruese

Deputeti i opozitës venezuelase Richard Blanko, një nga dhjetë deputetët e opozitës të akuzuar për mbështetjen e një grushti ushtarak të pasuksesshëm më 30 prill, tha sot se ai kishte shkuar në rezidencën e ambasadorit argjentinas në Karakas.

"Unë jam përkohësisht në rezidencën e një ambasadori argjentinas," tha Blanko, një ditë pas arrestimit të nënpresidentit Edgar Sambran, kreut të krahut të djathtë të liderit të opozitës, Juan Guaido.

Gjykata e Lartë ka akuzuar disa parti opozitare për tradhti, komplot dhe rebelim, më 30 prill, nën udhëheqjen e Guaido.

Të mërkurën, një deputete tjetër e opozitës, Mariana Magalanez, shkoi në rezidencën e ambasadorit italian në Karakas.

Venezuela është e prekur nga një krizë e thellë politike dhe ekonomike, e cila ka pasuar me kërkesën e opozitës për rrëzimin e presidentit Nicolas Maduro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...