Kryebashkiaku i Nju Jorkut, kandidat për President - Trump “tallet” me kandidaturen e tij - Bota Sot
Kryebashkiaku i Nju Jorkut, kandidat për President - Trump “tallet” me kandidaturen e tij

Amerika

Kryebashkiaku i Nju Jorkut, kandidat për President - Trump “tallet” me kandidaturen e tij

Nga: Beqir Sina - New York Më: 17 maj 2019 Në ora: 19:07
Bill de Blasio, Donald Trump

Edhe kreu i bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio i bashkohet garës së demokratëve në Shtetet e Bashkuara për të fituar kandidaturën për kreun e Shtëpisë së Bardhë. Temë kryesore e fushatës së tij do të jetë pabarazia ekonomike. Pavarësisht disa sukseseve, figura e De Blasio-s është mjegulluar nga kandidatët përparimtarë, senatorët Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren.

Kreu i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio, do t’i bashkohet garës së demokratëve në Shtetet e Bashkuara për postin e presidentit. 57-vjeçari De Blasio, e lajmëroi kandidaturën e tij së bashku me sloganin e fushatës, “Njerëzit e Punës të Parët.” 

Ai do të jetë kandidati i 24-t në garë në radhët e demokratëve që synojnë të zëvendësojnë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm republikanin Donald Trump.

Image

Gjatë një video mesazhi të shpërndarë të enjten, ai iu rikthye çështjes së pabarazisë ekonomike me të cilën erdhi në krye të bashkisë më të madhe të ShBA-së në vitin 2013.

“Njerëzit në çdo anë të vendit ndjejnë se gjendja e tyre ka mbetur e pandryshuar apo edhe është përkeqësuar. Ndërsa të pasurit u pasuruan më shumë,” tha ai.

Kryebashkiaku i cili nuk mundi të kërkojnë një mandat të tretë në vitin 2021, nuk ka arritur dot të ndërtojë një profil kombëtar për shkak se është mjegulluar nga kandidatët përparimtarë, senatorët Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren.

De Blasio pritet të udhëtojë sot në Ioëa dhe në Karolinën e Jugut, shtete të cilat organizojnë garën fillestare për shpalljen e kandidaturës. Gjatë punës së tij si kryebashkiak i Nju Jorkut, De Blasio ka shënuar disa arritje, si arsim parashkollor për të gjithë fëmijët, një pagë minimale prej 15 dollarësh dhe leje shëndetësore të paguar për të gjithë 8 milionë banorët e Nju Jorkut.

Image

Presidenti Donald Trump të enjten bëri një “goditje” nga larg kundrejt kandidatit më të ri në garën primare Demokratike: kryebashkiakut Bill de Blasio.

Kryetari i bashkisë së Nju Jorkut shpalli kandidaturën e tij presidenciale në një video tre minutëshe të enjten në mëngjes, ku rreth gjysma e dekleratave të tij  ishte dedikuar për të sulmuar Trump dhe paraqitur de Blasion si demokratin më të mirë të pozicionuar për të sfiduar e presidentit Trump, dhe ri-kthyer demokratët në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2020.

"Unë jam një njujorkez. Unë e kam njohur Trump-in si një ngacmues për një kohë të gjatë. Kjo nuk është lajm për mua as për këdo tjetër këtu, "tha de Blasio. "Dhe, unë e di se si ta “kapitulojë” atë."

Një orë pas fillimit të fushatës së kryebashkiakut,dhe kësaj deklerate  presidenti Trump në një video nga Air Force One ku ai po udhëtonte nuk “përtojë” të godistë nga larg në kandidaturën e De Blasio në Twitter.

"Dems( demokratët) po marrin një tjetër bukuri për t'u bashkuar me grupin e tyre," shkroi Trump. "Bill de Blasio i NYC, që konsiderohet si kryebashkiaku më i keq në SHBA, duket se do të bëjë një njoftim për president sot. A është Joke! - “A është shaka!”, por nëse ju pëlqejn gabimet e tij “trashanike” taksat dhe krimet e larta, në qytet ai është njeriu juaj. NYC Hates Him! Qyteti i Nju Jorkut nuk e do atë! "

Marrëdhënia e dy njujorkezëve datojnë para se presidenti të largohej nga Nju Jorku, dhe të merrte presidencën në Uashingtonin. Dy palët shkëmbyen batuta të forta ndërsa të dy ishin në ndjekje të fushatës në 2016. Trump ishte duke kërkuar Shtëpinë e Bardhë atë vit, ndërsa de Blasio ishte duke u përpjekur për të mbajtur në vendin e tij në City Hall në 2017 si kryebashkiak.

Me momentin që u zhvendos gjatë mandatit të tij të parë në detyrë, de Blasio miratoi një strategji fushate bazuar pjesërisht në një moment të përshtatshëm: të sulmonte Trump. Pas zgjedhjes së presidentit, kryebashkiaku u zotua të mbrojë popullin e Nju Jorkut dhe t'i rezistojë çdo lëvizjeje nga administrata Trump për të "minuar" zgjedhësit e tij.

Mesazhi i De Blasio të enjten bëri jehonë kësaj thirrje, megjithëse me një fokus më kombëtar. Kryebashkiaku bëri përpjekje të detajuara për të luftuar ndryshimet klimatike, për të mbrojtur familjet e ndara në kufi dhe për të marrë administratën e Trump edhe duke e sulmuar atë lidhur me financimin e sigurisë kombëtare “Murin” e famshëm me Meksikën për emigrantët.

"Donald Trump duhet të ndalet," tha de Blasio. "E kam mundur atë më parë dhe do ta mund atë përsëri."

Kryetari i bashkisë i është përgjigjur “batutës” të Trumpit të enjten më pak se një orë pasi është postuar me një lidhje në faqen e tij të fushatës dhe pseudonimin e tij për presidentin e njohur për prishjen e kundërshtarëve të tij me monikerë të ndryshëm.

"NYC ka rekord të ulët të krimeve dhe rekord të lartë të vendeve të punës", shkruante De Blasio. "Ne jemi duke investuar në familjet që punojnë me shërbime të kujdesit shëndetësor të parakohshëm. ConDon duke përfituar nga familjet e punës nuk është shaka. " ka thnë De Blasio në Facebookun e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...