Pompeo do të takohet me ministri e jashtëm meksikan për migracionin - Bota Sot
Pompeo do të takohet me ministri e jashtëm meksikan për migracionin

Amerika

Pompeo do të takohet me ministri e jashtëm meksikan për migracionin

Më: 22 maj 2019 Në ora: 22:38
Marcelo Ebrard

Ministri i Jashtëm meksikan Marcelo Ebrard tha se do të takohet me Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo të enjten për bisedime mbi migrimin dhe propozimin e Meksikës për një plan masiv të zhvillimit ekonomik për ta ngadalësuar atë, shkruan AFP.

"Teza jonë është se nëse nuk investoni në Amerikën Qendrore në një shkallë më të madhe, veçanërisht në Guatemalë, Honduras dhe El Salvador, rrjedha e emigrantëve nuk do të ndryshojë", tha Ebrard gazetarëve në Mexico City të mërkurën, duke njoftuar udhëtimin e tij në Washington.

"Ne do të insistojmë që çdo shans që marrim, sepse kjo është zgjidhja dhe ky është realiteti".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...