Tre persona kanë vdekur në Missuri nga tornado

Amerika

Tre persona kanë vdekur në Missuri nga tornado

Më: 23 maj 2019 Në ora: 14:20
Foto

Një uragan shkaktoi dëme të mëdha në kryeqytetin e Misurit, ndërsa moti i ashpër përfshiu të gjithë shtetin gjatë natës, duke shkaktuar të paktën tre vdekje dhe duke plagosur mbi dhjetëra njerëz, ndërsa shtëpitë dhe bizneset u shkatërruan, shkruan AP.

Shërbimi Kombëtar i Motit konfirmoi se tornado e madhe dhe shkatërruese u zhvendos mbi qytetin Jefferson pak para mesnatës të mërkurën.

"Në të gjithë shtetin, respondentët e parë të Misurit u përgjigjen sërish shpejt dhe me koordinim të fortë, ndërsa pjesa më e madhe e shtetit merreshin me kushte jashtëzakonisht të rrezikshme që i lanë njerëzit të plagosur, të bllokuar në shtëpi dhe çuan tragjikisht në vdekjen e tre personave", thotë Gov. Mike Parson tha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat