SHBA paraqet kërkesën e ekstradimit për themeluesin e WikiLeaks - Bota Sot
SHBA paraqet kërkesën e ekstradimit për themeluesin e WikiLeaks

Amerika

SHBA paraqet kërkesën e ekstradimit për themeluesin e WikiLeaks

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 11:37
Foto

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka ndërmarrë formalisht një kërkesë për ekstradimin e Julian Assange nga Britania e Madhe, sipas raportimeve amerikane duke cituar burime nga Qeveria.

Njoftimi, e cila sipas ligjeve i lejon autoriteteve britanike më shumë se 60 ditë duke ndjekur arrestimin e Assange në 11 prill, u dërgua të martën, raporton Washinton Post, transmeton “Balkanweb”.

Assange do të paraqitet në gjykatë më 12 qershor, ku mund të vendoset fati i tij.

Në SHBA, bashkëthemeluesi i WikiLeaks kërkohet me 18 akuza, duke përfshirë akuzat e Aktit të Spiunazhit për marrjen dhe publikimin e informacioneve sekrete të fshehta të marra nga ish-analisti i zbulimit ushtarak Chelsea Manning.

Nëse vërtetohet fajtor, botuesi i lindur në Australi rrezikon deri në 175 vite burg.

Assange vazhdon të mbajë pafajësinë e tij ndërsa vazhdon të jetë i burgosur në burgun Belmarsh pas pezullimit të azilit politik shtatë vjeçar në ambasadën ekuadoriane në Londër dhe arrestimin e tij të mëvonshëm dy muaj më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...