Vazhdon rritja e rasteve të fruthit në SHBA - Bota Sot
Vazhdon rritja e rasteve të fruthit në SHBA

Amerika

Vazhdon rritja e rasteve të fruthit në SHBA

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 11:26
Ilustrim

Shpërthimi i fruthit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po vazhdon të rritet.

Numri i rasteve këtë vit tani arrin 1,044 që nga e premtja, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA.

Këto raste janë konfirmuar në 28 shtete.

Numri i rasteve të këtij viti shënon numrin më të madh të raportuar në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1992 dhe që kur fruthi u deklarua i eliminuar në vitin 2000, që do të thotë se nuk transmetohej vazhdimisht në vend.

Shpërthimet e vazhdueshme të fruthit në shtete të ndryshme janë të lidhura me udhëtarët që sollën virusin e fruthit nga udhëtimi në vende të tjera si Izraeli, Ukraina dhe Filipinet, ku ka shpërthime të mëdha të fruthit, sipas CDC.

Brenda vitit, numri i rasteve të fruthit mund të vazhdojë të rritet për shkak të rritjes së numrit të udhëtarëve që vijnë në kontakt me virusin e fruthit jashtë vendit dhe pastaj e kthejnë atë në SHBA.

Virusi mund të përhapet më tej në komunitetet me njerëz të pavaksinuar, theksoi CDC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...