Fotografi të papublikuara deri më sot nga sulmet e 11 shtatorit - Bota Sot
Fotografi të papublikuara deri më sot nga sulmet e 11 shtatorit

Amerika

Fotografi të papublikuara deri më sot nga sulmet e 11 shtatorit

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 08:49
Ilustrim

Arkivistët që blenë një sasi të CD-ve në një shitje gjetën 2,400 foto të Ground Zero në Nju Jork të marra pas sulmeve të 11 shtatorit në 2001.

Ato duket se janë marrë nga një punëtor ndërtimi i paidentifikuar që ndihmoi në pastrimin e rrënojave të kullave të Qendrës Botërore të Tregtisë dhe zonës përreth, raporton “Bbc”.

CD-të ishin në gjendje të keqe, por të dhënat u gjetën në fund të fundit.

Arkivistët i kanë ngarkuar fotot në Flickr.

Albumet digjitale përfshijnë imazhet e Ground Zero të marra si në nivelin e tokës dhe nga lart, stafi i ndërtimit në punë dhe të brendshme të dëmtuara të blloqeve që rrethojnë kullat.

Rreth 3,000 njerëz vdiqën kur katër avionë të rrëmbyer u rrëzuan në Qendrën Tregtare Botërore në Nju Jork, Pentagon dhe një fushë në Pensilvani.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...