Bolton: Irani të mos ngatërrojë maturinë amerikane me frikën - Bota Sot
Bolton: Irani të mos ngatërrojë maturinë amerikane me frikën

Amerika

Bolton: Irani të mos ngatërrojë maturinë amerikane me frikën

Më: 24 qershor 2019 Në ora: 06:41
John Bolton

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, paralajmëroi sot Teheranin duke thënë se ”ai nuk duhet të ngatërrojë durimin dhe maturinë amerikane me dobësinë”, pasi presidenti Donald Trump anuloi në momentet e fundit, të premten e kalaur, një sulm kundër Iranit.

“Askush nuk u ka dhënë atyre një licencë gjahu në Lindjen e Mesme”, tha Bolton në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, në Jerusalem.

Trump tha se kishte vendosur anulimin e sulmit, pasi ishte njoftuar se në këtë sulm mund të vriteshin deri në 150 persona, çka do të ishte një veprim i zhbalancuar si kundërpërgjigje ndaj rrëzimit të një droni amerikan në fillimjavë.

”Ushtria jonë është më e mira në botë”, theksoi Bolton.

“Irani nuk mund të ketë kurrë armë bërthamore, as kundër SHBA dhe as kundër botës”, shtoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat