Presidenti meksikan merr goditje për kundërshtimin e emigrantëve - Bota Sot
Presidenti meksikan merr goditje për kundërshtimin e emigrantëve

Amerika

Presidenti meksikan merr goditje për kundërshtimin e emigrantëve

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 14:11
Foto

Policia meksikane, ushtarët dhe Garda Kombëtare po bastisin hotelet, autobusët dhe trenat për të mbledhur emigrantë, duke krijuar skena të qara. Nënat në Amerikën Qendrore grumbullohen në furgonë të policisë së bashku me fëmijët e tyre dhe mbingarkohen në qendrat e paraburgimit me kushte të mjerueshme, raporton AP.

Skena të tilla kanë shkaktuar një protestë në Shtetet e Bashkuara, por në Meksikë ka pasur një reagim të ashpër kundër qeverisë së Presidentit Andrés Manuel López Obrador edhe pse vendi i tij historikisht kishte një simpati të thellë për gjendjen e vështirë të migrantëve.

Kjo simpati është zhdukur nga karvanët e emigrantëve në fund të vitit 2018 dhe në fillim të vitit 2019, gjë që lë një shije të keqe te populli meksikan dhe shkaktoi ndarje të thella midis grupeve pro-migrante. Reputacioni i López Obrador si një majtist popullor gjithashtu ka mbytur përgjigjen ndaj goditjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...