Të mbijetuarit e uraganit luftojnë për të filluar një jetë të re në Bahamas - Bota Sot
Të mbijetuarit e uraganit luftojnë për të filluar një jetë të re në Bahamas

Amerika

Të mbijetuarit e uraganit luftojnë për të filluar një jetë të re në Bahamas

Më: 10 shtator 2019 Në ora: 08:31
Foto

Mijëra të mbijetuar nga uragani po grumbullojnë anije dhe aeroplanët në kryeqytetin e Bahamas, duke u përballur me nevojën për të filluar jetë të reja pas uraganit Dorian, por me shumë pak ide se si ose ku të fillojnë, shkruan AP.

Disa u ulën në shkallët e hotelit ndërsa debatuan për hapat e tyre të ardhshëm. Disa udhëtuan nga miqtë ose familjarët të cilët ofruan një vend të përkohshëm për të qëndruar në New Providence, një ishull me rreth 13,000 banorë që kurrë nuk ka parë aq shumë njerëz që arrijnë në brigjet e tij në historinë e fundit.

Carla Ferguson, një 51-vjeçare banore në Treasure Cay, doli nga një aeroport i vogël në Nassau me vajzën e saj dhe të afërmit e tjerë vonë të pasditen e së hënës dhe shikoi përreth ashtu si perëndoi dielli.

"Ne nuk e dimë se ku do të qëndrojmë," tha ajo. "Ne nuk e dimë."

Ferguson dhe familja e saj kishin një çantë të madhe me vete dhe tre kuti për ruajtje plastike, shumica e tyre të mbushura me rroba që morën para se të linin ishullin e tyre të vogël dhe të shkatërruar.

"Askush nuk e meriton ta kalojë këtë", tha vajza e saj, 30-vjeçarja Dimple Lightbourne, duke qarë.

Qeveria ka vlerësuar se deri në 10,000 njerëz nga ishujt e Abaco vetëm, duke përfshirë Treasure Cay, do të kenë nevojë për ushqim, ujë dhe strehim të përkohshëm pasi zyrtarët konsiderojnë vendosjen e qyteteve të tendave ose kontejnerëve ndërsa ata pastrojnë rajonin e shkatërruar të veriut të vendit nga mbeturinat në mënyrë që njerëzit përfundimisht të mund kthehen.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...